Allez au contenu Allez à la navigation

19 novembris 2019

Jutīga āda: uzzini, kā pareizi rūpēties par jutīgu ādu

Jutīga āda ir āda, kuras barjera ir novājināta un kura pastiprināti reaģē uz tādiem vides faktoriem kā aukstums, vējš, sauss gaiss, kā arī kosmētika. Cilvēki ar jutīgu ādu izjūt dažādus nepatīkamus simptomus, piemēram, dzeloša, dedzinoša, kņudoša sajūta, kā arī retāk sāpes un nieze.

Jutīga āda ir āda, kuras barjera ir novājināta un kura pastiprināti reaģē uz tādiem vides faktoriem kā aukstums, vējš, sauss gaiss, kā arī kosmētika. Cilvēki ar jutīgu ādu izjūt dažādus nepatīkamus simptomus, piemēram, dzeloša, dedzinoša, kņudoša sajūta, kā arī retāk sāpes un nieze.

Saturs

1.Kā atpazīt jutīgu ādu?
2.Kādi faktori izraisa ādas jutīgumu?
3.
Cik izplatīta ir jutīga āda pasaulē un Latvijā?
4.
Kā rīkoties, ja ir jutīga āda; BIODERMA risinājumi

1. Kā atpazīt jutīgu ādu?

Jutīga āda ir sindroms, kas tiek definēts kā nepatīkamu sajūtu (dzelošu, dedzinošu, kņudošu, sāpju un niezes) rašanās kā atbildes reakcija uz stimuliem, kuriem parasti nevajadzētu izraisīt šādas sajūtas. Sindroms var skart visas ķermeņa daļas, taču it īpaši jutīga var būt sejas āda. Jutīga āda var izskatīties normāli vai būt bojāta, nereti diskomfortu pavada arī ādas apsārtums.

Neatkarīgi no sejas ādas tipa (normāla, taukaina, kombinēta vai sausa), āda var būt arī jutīga, pastiprināti reaģējot uz dažādiem iekšējiem un ārējiem stimuliem. Šī ādas pastiprinātā jutība rodas, pazeminoties ādas tolerances slieksnim. Jo jutīgāka ir āda, jo zemāks ir tās tolerances līmenis.

2. Kādi faktori ietekmē ādas jutīgumu?

Āda var kļūt jutīga jebkad dzīves laikā, un to ietekmē dažādi apstākļi. Piemēram, neatbilstošas kosmētikas lietošana var novājināt ādu, jo kosmētikas produktos mēdz būt sastāvdaļas, kurām ir nepietiekama kvalitāte un kurās var būt mikropiesārņotāju pēdas. Kā mijiedarbības vieta starp mūsu organismu un apkārtējo vidi āda ik dienu ir pakļauta dažādu faktoru ietekmei, kuri var padarīt to jutīgu.

Šie ir galvenie faktori, kas ietekmē jutīgumu:

Fizikālie: UV starojums, karstums un aukstums, vējš, temperatūras svārstības, berze…
Ķīmiskās vielas: kosmētika, ziepes, ūdens…
Psiholoģiskie: stress, emocijas…
Hormonālie: menstruālais cikls…
Iekšējie faktori: pikants ēdiens…

3. Cik izplatīta ir jutīga āda pasaulē un Latvijā?

2017. gadā sadarbībā ar starptautisku ekspertu jutīgas ādas jautājumos, prof. Lorānu Mizerī (Laurent Misery) BIODERMA pirmo reizi vadīja plašu novērojošu un epidemioloģisku pētījumu*, iesaistot 5000 cilvēku, lai izprastu un izmērītu jutīgas ādas slogu.

Pētījuma rezultāti uzrāda, ka Francijā 59% iedzīvotāju ir jutīga vai ļoti jutīga āda, turklāt no 2004. līdz 2017. gadam jutīgas ādas īpatsvars ir pieaudzis par 22% sievietēm un 18% vīriešiem. 61% cilvēku ar ļoti jutīgu ādu apgalvoja, ka dienā izjūt vairāk nekā vienu no jutīgas ādas simptomiem (kņudoņa, savilkuma sajūta, dedzināšana, nieze, sāpes).

Pētījums uzskatāmi parāda, ka jutīga āda rada aizvien lielākas bažas. Šā pētījuma skaitļi liecina, ka vecums un dzimums ir faktori, kas ietekmē ādas jutīgumu. Nudien – ļoti jutīga āda ir biežāk sastopama cilvēkiem, kas jaunāki par 35 gadiem, kā arī sievietēm. Jutīgas ādas izplatība visā pasaulē gadu no gada turpina pieaugt. Turklāt to ietekmē arī ādas tips un fototips, jutīgas ādas risks lielāks ir cilvēkiem ar novirzēm no ādas normas (īpaši tiem, kuriem ir sausa āda vai slieksme uz atopiju), tomēr jutīga āda var parādīties arī citiem ādas tipiem.

Pētījuma dati rāda arī jutīgas ādas lielo ietekmi uz dzīves kvalitāti. Dzīves kvalitātes pasliktināšanos ietekmē atteikšanās no noteiktiem pārtikas produktiem, atteikšanās no iziešanās ārā intensīvā saules starojumā, papildu tēriņi atbilstošas kosmētikas iegādei, sociālas sekas, piemēram, kauns kasīt ādu un grūtības izturēt apkārtējo skatienus.

Lai izprastu jutīgas ādas problēmu Latvijā, BIODERMA Latvija 2018. gada rudenī veica interneta aptauju, kurā piedalījās 571 respondents. Vietējie aptaujas rezultāti liecina, ka arī Latvijas teritorijā jutīgas ādas problēma ir aktuāla. 58% respondentu apgalvoja, ka viņiem ir diezgan jutīga vai ļoti jutīga āda. Lielākais jutīgas ādas īpatsvars ir sausas ādas īpašniekiem. Uzskaitot faktorus, kuri visvairāk ietekmē ādas jutīgumu, respondenti izcēla sausa gaisa (67%), aukstuma (64%), ūdens (59%), vēja (58%) un temperatūras pārmaiņu (57%) faktorus.

4. Kā rīkoties, ja ir jutīga āda?

Dodies pie dermatologa
Konsultējies ar dermatologu, lai noteiktu faktorus, kas izraisa vai pastiprina ādas reakcijas, radot diskomfortu un nepatīkamās sajūtas. Dermatologs sniegs atbilstošus padomus ādas kopšanai, kas mazinās ādas reaktivitāti. Tiks pārbaudīts arī tas, vai ādas jutīgums nav saistīts ar citām ādas slimībām, piemēram, ekzēmu, rozāciju, seborejisko dermatīto.

Izvairies no kairinātājiem
Pēc iespējas vairāk ierobežo ādas saskarsmi ar kairinātājiem:

  • kairinošiem kosmētikas produktiem un traumatiskām kosmētiskām procedūrām (skrubjiem, nepiemērotiem krēmiem);
  • aukstumu un vēju;
  • intensīvu saules starojumu (lieto saules aizsargkrēmus).

Pareiza higiēna un kopšana

  • Lieto higiēnas un kopšanas līdzekļus ar nomierinošu iedarbību, kuru sastāvā nav parabēnu, ziepju, spirta, smaržvielu;
  • Ādas attīrīšanai no rīta un vakarā lieto nomierinošu higiēnas līdzekli – Sensibio H2O vai Sensibio Gel Moussant. No rīta āda jāattīra no toksīniem, kuri ir izdalījušies nakts laikā. Vakarā attīri ādu no dekoratīvās kosmētikas un pilsētas putekļiem, kas nonākuši uz ādas dienas laikā;
  • Maigi nosusini ādu, neberzējot to ar dvieli;
  • No rīta un vakarā pēc ādas attīrīšanas uzklāj nomierinošu krēmu – Sensibio Light ar vieglu tekstūru vai Sensibio Rich ar bagātīgu tekstūru. Acu apvidū lieto Sensibio Eye, kas ne vien nomierina un samazina ādas reaktivitāti, bet arī mazina pietūkumu.