Jutīga āda vienmēr ir bijusi visai izplatīta problēma. Pēdējā laikā novērots lēns un plašs tā izplatības pieaugums visā pasaulē. Saskaņā ar vienu ziņojumut1 visā pasaulē no jutīgas ādas cieš aptuveni 60% līdz 70% sieviešu un 50 līdz 60% vīriešu.

Ilgu laiku jutīgas ādas izplatība tika par zemu novērtēta. Parasti tā netika uzskatīta par ādas problēmu, ar kuru vērsties pie ārsta. Šīs sajūtas ir subjektīvas, rodas regulāri un tiek uzskatītas par normālām. Vairums cilvēku sliecas domāt, ka viņiem nav nepieciešama ārsta palīdzība.

Un tomēr, neraugoties uz to, ka šī ir “maznozīmīga problēma”, ir skaidrs, ka cilvēkiem, kuriem ir jutīga āda, tas reāli ietekmē viņu dzīves kvalitāti. Jutīgai ādai ir būtiska loma viņu dzīvesveida izvēlē, tā ietekmē viņu lēmumu par to, ko ēst un ko neēst, kādus produktus pirkt, kādu apģērbu valkāt, un pat to, kurp doties, jo gaiss telpās un ārā var izraisīt viņu ādas reakciju. Vajadzība tikt galā ar šīm sekām var apgrūtināt viņu ikdienu.

 

1 Farage MA. The prevalence of sensitive skin (Jutīgas ādas izplatība). Front Med 2019; 6:98.

Sensitive skin role in lifestyle choices

Jutīgas ādas simptomi

Palielinoties to cilvēku skaitam, kuri no tā cieš, Starptautiskais niezes pētījumu forums (IFSI) 2017. gadā jutīgu ādu atzina par oficiālu dermatoloģisku sindromu.

  • Dr Michèle Sayag, allergologist
    Dr. Mišela Sajaga , BIODERMA par medicīnas stratēģiju atbildīgā direktore - BIODERMA.

    «Jutīga āda tiek definēta kā tādu nepatīkamu sajūtu kā dzelošu, dedzinošu sajūtu, sāpju, niezes un kņudēšanas parādīšanās, kas rodas kā reakcija uz stimuliem, kuriem parasti nevajadzētu izraisīt šādas sajūtas. Āda var izskatīties normāla, tomēr iespējams, ka kopā ar citiem simptomiem var parādīties īslaicīgs apsārtums, viegls un pārejošs. Tas atšķiras no pastāvīga apsārtuma, kas saistīts ar tādām ādas novirzēm kā rozācija,”

    Dr. Mišela Sajaga , BIODERMA par medicīnas stratēģiju atbildīgā direktore - BIODERMA.

Visi šie jutīgas ādas simptomi var ilgt vienu vai divas, vai pat vairākas stundas. Baidoties no savas ādas reakcijām, cilvēki, kas no tā cieš, var būt spiesti mainīt savus ādas kopšanas ieradumus un pat sava dzīvesveida īpatnības, pūloties rast atvieglojumu. Šī cīņa var ilgt visu mūžu.

Sensitive skin symptoms

  • Aurélie Guyoux, NAOS Research & Development Director
    Aurēlija Gijū, NAOS par izpēti un izstrādi atbildīgā vadītāja. - NAOS.

    «Jutīga āda patiesībā sākotnēji ir pat priekšrocība. Mūsu āda ir mūsu saskares vieta ar vidi. Tā nodrošina pastāvīgu informācijas plūsmu par apkārtējās vides īpatnībām un iespējamajiem kairinājumiem, kas izraisa atbilstošus pielāgošanās un aizsardzības procesus organismā. Piemēram, mūsu āda pastāvīgi pielāgojas augstām temperatūrām, pateicoties svīšanas mehānismam, kā arī ultravioletajam starojumam, pateicoties melanīnam un tā oksidatīvajai aizsardzībai. Taču mūsdienās ādai ir jāspēj pielāgoties aizvien lielākam skaitam atšķirīgu kairinošo faktoru. Tāpēc jutīga āda dažādās intensitātes pakāpēs pārmērīgi reaģē uz dažādiem apkārtējā vidē esošajiem stimuliem. Šo pārspīlēto jutīgumu var regulēt,»

    Aurēlija Gijū, NAOS par izpēti un izstrādi atbildīgā vadītāja. - NAOS.

Lai gan vēl norisinās pētījumi, lai pilnībā izprastu šo ādas stāvokli, laboratorija “Laboratoire BIODERMA” ir nesen noskaidrojusi, ka jutīgas ādas cēlonis var būt viens no diviem iespējamajiem:

Pastāv dabiska jutība bioloģisku funkcionālu traucējumu dēļ. Šajā gadījumā nervu šķiedras tiek ātri pārmērīgi sakairinātas saskarē ar noteiktiem izraisošiem faktoriem, un āda pārmērīgi reaģē. Parādās dažādi simptomi. Dabiska jutība mēdz būt pastāvīgs stāvoklis.

Nerve fibres

Jutība var būt arī izraisīta, un tās cēlonis ir virkne vides un dzīvesveida faktoru. Mūsdienu pilsētvidē jūsu seja pastāvīgi ikdienā saskaras ar kairinošiem faktoriem – piesārņojumu, ultravioleto starojumu, stresu u.c. Lai sevi aizsargātu, āda veido brīvos radikāļus. Ja šādu ādai agresīvu faktoru ir pārāk daudz, āda rada pārāk lielu brīvo radikāļu daudzumu. Tas izraisa oksidatīvo stresu, kas, savukārt, izmaina ādas aizsargbarjeras funkciju, un tā rezultātā ādā iekļūst vēl vairāk kairinošo faktoru. Oksidatīvais stress līdz ar izmainīto barjeras funkciju rada iekaisumu un ādas jutīgumu. Izraisīta jutība var saasināt dabisko jutību. Tā var rasties un pāriet atkarībā no cilvēka dzīvesveida un vides, bet kopumā šī kļūst par aizvien izplatītāku parādību visā pasaulē.

Skyline sunrise

Abos gadījumos jutīga āda ir zaudējusi līdzsvaru un nespēj pareizi sevi aizsargāt. Patiesībā jutīga āda pastāvīgi cīnās, lai atgūtu normālu, veselīgu stāvokli. Kad tā reaģē, šādai ādai ir grūtāk pašai atgriezties normālajā stāvoklī. Rodas apburtais loks, visu laiku svārstoties starp veselīgumu un reakciju, kad parādās dzeloša, dedzinoša sajūta, nieze un apsārtums. Visas pazīmes, ka ir izveidojusies jutīga āda.

Kas izraisa ādas jutīgumu?

Faktori, kas var izraisīt ādas jutīgumu, ir daudzi un dažādi, un to avoti ir visdažādākie.

Piesārņojums Piesārņojums, dažādi gaistoši organiski savienojumi, smagie metāli, cietās daļiņas - tas viss var ietekmēt ādu.
Ultravioletais starojums Arī ultravioletais starojums var ietekmēt jutīgu ādu.
Temperatūra Augsta vai zema gaisa temperatūra, vējš, mitrs vai sauss gaiss, gaisa kondicionēšana, gadalaiku maiņa – tas viss var izprovocēt jutīgu ādu.
Mazgāšanas līdzekļi Mazgāšanas līdzekļi, virsmaktīvās vielas un citi tīrīšanas līdzekļi var būt nepanesami ādai.
Hormoni Ādu var ietekmēt ar grūtniecību un menstruālo ciklu saistītie hormoni. 42% sieviešu pirms menopauzes iestāšanās stāsta, ka viņu āda ir jutīgāka īsi pirms vai viņu menstruālā cikla laikā, un vairāk nekā 70% pēc menopauzes stāsta, ka viņu ādas jutīgums pēc menopauzes iestāšanās ir pastiprinājies.
Dzīvesveida faktori un izvēles Sava ietekme var būt arī dzīvesveida faktoriem un izvēlēm, piemēram, smēķēšanai, pretapaugļošanās tabletēm, skūšanai, apģērbam, miega traucējumiem, nogurumam un noteiktiem pārtikas produktiem.

Kosmētika un dekoratīvais grims Kosmētika un grims var saturēt kairinošas molekulas, piemēram, pigmentus, konservantus vai sulfītus. Maigs, nekairinošs un īpaši pielāgots attīrošs līdzeklis, kas saglabā ādas aizsargbarjeru, ir būtisks jutīgai ādai.
2 Farage et al. 2020, Laurent Misery et al. 2017

Noskalojams attīrīšanas līdzeklis

Jutīga āda

D.A.F. Patents

Sensibio Gel moussant

Nomierinošs micelārais attīrošais gels, kas pastiprina ādas dabisko mitrināšanu.

Kam tas ir paredzēts?

Pieaugušie, Pusaudži

BIODERMA produkta foto, Sensibio H2O 500ml, Micelārais ūdens jutīgai ādai

Ikdienas ādas attīrīšanas līdzeklis, ko nav nepieciešams noskalot

Jutīga āda Normāla āda

Micelārā tehnoloģija

Sensibio H2O

Dabiski tīra āda, kas ir nomierināta un atbrīvota no dekoratīvās kosmētikas un piesārņojuma.

Kam tas ir paredzēts?

Pieaugušie, Pusaudži

Ikdienas ādas kopšana

Peaux sensibles et sensibilisées

Defensive tehnoloģija

Sensibio defensive

Viegls nomierinošs aktīvais krēms, kas nostiprina ādas pašaizsardzības spējas pret agresīviem faktoriem

Kam tas ir paredzēts?

Pieaugušie, Pusaudži

Ikdienas ādas kopšana

Peaux sensibles et sensibilisées

Defensive tehnoloģija

Sensibio Defensive rich

Bagātīgs nomierinošs aktīvais krēms, kas nostiprina ādas pašaizsardzības spējas pret agresīviem faktoriem

Kam tas ir paredzēts?

Pieaugušie, Pusaudži