2) NMF (dabīgie mitrinošie faktori) – hidroregulācijas faktori
NMF ir molekulas, kas spēj piesaistīt raga slānī esošo ūdenī – tos dēvē par mitrinātājiem. Vispazīstamākie NMF faktori ir urīnviela un pienskābe
Citām kosmētikā izmantotajām vielām ir tādas pašas īpašība, un to vidū ir glicerīns un ksilīts.
Ūdens un āda aizsargbarjeras funkcija
Raga slāni veido šūnas bez kodola, ko kopā “sacementē” lipīdi, kurus dēvē par starpkorneocītu saistvielu. Nepieciešams pareizs šo lipīdu daudzums un kvalitāte, lai ādas raga slānis būtu vesels un pildītu savu aizsargbarjeras funkciju. Ja šo lipīdu trūkst vai tie ir bojāti, šūnu kohēzija vairs nav garantēta. Rezultātā pastiprinās svīšana, ko dēvē arī par Transepidermālo ūdens zudumu (TWL – pastāvīgu, vieglu un dabisku organismā esošā ūdens iztvaikošanu). Labi apūdeņotai ādai būtu jāspēj noturēt savu ūdeni, tāpēc starpkorneocītu lipīdi ir tik svarīgi.
Kas ir akvaporīni?
Akvaporīni ir kanāli, pa kuriem epidermā pārvietojas ūdens. Šīs olbaltumvielas ražo keratinocīti (epidermu veidojošās šūnas), un tās atrodas šo šūnu membrānā, lai ielaistu ūdens molekulas. Šī kustība ir ārkārtīgi būtiska ādai. Epidermā nav asinsvadu, tāpēc visi šūnu dzīvībai nepieciešamie elementi (minerālsāļus, vitamīnu, barības vielas), kurus līdz dermai nogādā asinsrites sistēma, ādas augšējos slāņos nokļūst, pateicoties akvaporīniem. Bez akvaporīniem epiderma nespētu pati sevi “pabarot”.
Kā var noteikt atšķirību starp sausu ādu un atūdeņojušos ādu?
Atūdeņojusies āda vienmēr ir pārejošs stāvoklis, kuru var novērst ar atbilstošiem produktiem.
Tā ir arī izmaiņas epidermas augšējā slānī, kur trūkst ūdens. Šis apūdeņošanas trūkums grauj ādas aizsargbarjeras funkciju un rada nepatīkamas sajūtas.
Savukārt sausa vai ļoti sausa āda ir pastāvīgs stāvoklis., kas apraksta konkrētu ādas tipu, kuram trūkst gan ūdens, gan lipīdu.
Kuru tas skar?
Visi ādas tipi noteiktos apstākļos vai konkrētos gadalaikos var atūdeņoties.