Dehydrated skin

Atūdeņojušai ādai trūkst mirdzumu un komforta, rodas intensīva un pastāvīga savilkuma sajūta.

Ādā parādās nieze, īpaši pēc mazgāšanās, un arī zvīņas. Tas ir neparasts, īslaicīgs stāvoklis, kas ne vienmēr ir saistīts ar “sauso” ādas tipu. Tas nozīmē, ka arī taukainai ādai tikpat bieži var būt brīži, kad tā ir atūdeņojusies.

Kas izraisa ādas atūdeņošanos?

Woman drinking water
  • Ūdens, gluži kā gaiss, ir būtisks dzīvības elements.
  • Ūdens veido aptuveni 65% no pieauguša cilvēka ķermeņa masas.
  • Tādējādi, cilvēkā, kas sver 70 kg, ir aptuveni 49 litri ūdens, no kuriem 15% ir koncentrējušies ādā.
  • Ūdenim ir būtiska loma ādā. Āda ir rezervuārs, no kura smeļas citi orgāni. Tā veicina apmaiņu ar ārējo vidi – ūdens pārvietojas no dermas uz virsmu, difūzijas veidā piesūcinot dažādus ādas slāņus.
  • Šo ūdens plūsmu dēvē par  Transepidermālo ūdens zudumu (TEWL). Ādas raga slānis, kura virsmu dabiski aizsargā hidrolipīdu kārtiņa (epidermas ārējais slānis), palēnina iztvaikošanas procesu.
  • Ja šī fizioloģiskā barjera ir bojāta, Transepidermālais ūdens zudums paātrinās, un āda kļūst sausa. Dermā esošais ūdens vairs necirkulē uz epidermu: hidrolipīdu slānis vairs pareizi nefunkcionē.

Atūdeņošanos izraisa visdažādākie faktori

Cold

Vides faktori

aukstums, vējš, piesārņojums, ultravioletais starojums u.c.;

Smoking

Ārējie faktori

piemēram, tabaka vai alkohols;

Stress

Emocionālie faktori

stress vai nogurums;

Pills

Noteikta medikamentoza ārstēšana:

piemēram, zāles pret pinnēm vai holesterīna samazināšanai

Essential oils

Kosmētiskie produkti,

kas ir pārāk agresīvi, mazgāšanas līdzekļi, loboši vai sausējoši

Āda ir ļoti jutīga pret ūdens trūkumu, tāpēc tai ir savs hidroregulācijas mehānisms.


1) Ādas hidroregulācija

70% no ādas ir ūdens. Teju 75% atrodas dziļi dermā, kur tam ir būtiska loma ādas pretestības spēju nodrošināšanā.

2 elementi mitrina epidermu::

  • Statiskais ūdens, kas ir stacionārs,
  • Un dinamiskais ūdens, kas cirkulē.

Hidroregulācija panāk līdzsvaru starp šiem diviem ūdens komponentiem un pati par sevi garantē ādas fizikālo un funkcionālo integritāti. Trīs galvenie hidroregulācijas faktori ir NME (dabīgie mitrinošie faktori), lipīdi raga slānī un akvaporīni.

Water drops

2) NMF (dabīgie mitrinošie faktori) – hidroregulācijas faktori

NMF ir molekulas, kas spēj piesaistīt raga slānī esošo ūdenī – tos dēvē par mitrinātājiem. Vispazīstamākie NMF faktori ir urīnviela un pienskābe

Citām kosmētikā izmantotajām vielām ir tādas pašas īpašība, un to vidū ir glicerīns un ksilīts.

 

 Ūdens un āda aizsargbarjeras funkcija

Raga slāni veido šūnas bez kodola, ko kopā “sacementē” lipīdi, kurus dēvē par starpkorneocītu saistvielu. Nepieciešams pareizs šo lipīdu daudzums un kvalitāte, lai ādas raga slānis būtu vesels un pildītu savu aizsargbarjeras funkciju. Ja šo lipīdu trūkst vai tie ir bojāti, šūnu kohēzija vairs nav garantēta. Rezultātā pastiprinās svīšana, ko dēvē arī par Transepidermālo ūdens zudumu (TWL – pastāvīgu, vieglu un dabisku organismā esošā ūdens iztvaikošanu). Labi apūdeņotai ādai būtu jāspēj noturēt savu ūdeni, tāpēc starpkorneocītu lipīdi ir tik svarīgi.

Kas ir akvaporīni?

Akvaporīni ir kanāli, pa kuriem epidermā pārvietojas ūdens. Šīs olbaltumvielas ražo keratinocīti (epidermu veidojošās šūnas), un tās atrodas šo šūnu membrānā, lai ielaistu ūdens molekulas. Šī kustība ir ārkārtīgi būtiska ādai. Epidermā nav asinsvadu, tāpēc visi šūnu dzīvībai nepieciešamie elementi (minerālsāļus,  vitamīnu, barības vielas), kurus līdz dermai nogādā asinsrites sistēma, ādas augšējos slāņos nokļūst, pateicoties akvaporīniem. Bez akvaporīniem epiderma nespētu pati sevi “pabarot”.

 

Kā var noteikt atšķirību starp sausu ādu un atūdeņojušos ādu?

Atūdeņojusies āda vienmēr ir pārejošs stāvoklis, kuru var novērst ar atbilstošiem produktiem.

Tā ir arī izmaiņas epidermas augšējā slānī, kur trūkst ūdens. Šis apūdeņošanas trūkums grauj ādas aizsargbarjeras funkciju un rada nepatīkamas sajūtas.

Savukārt sausa vai ļoti sausa āda ir pastāvīgs stāvoklis., kas apraksta konkrētu ādas tipu, kuram trūkst gan ūdens, gan lipīdu.

 

Kuru tas skar?

Visi ādas tipi noteiktos apstākļos vai konkrētos gadalaikos var atūdeņoties.

Dermatologs apstiprinās jūsu ādas tipu un palīdzēs Jums noteikt iespējamos atūdeņošanās cēloņus, piemēram, izmaiņas darba vidē, peldēšanu peldbaseinā, agresīvu ziepju vai dušas želejas izmantošana, tikko pārslimota saslimšana vai veikta ārstēšana (lai samazinātu holesterīna līmeni u.c.).

Ja Jūs spējat noteikt atūdeņošanās cēloni, Jums tas pēc iespējas ātrāk ir jānovērš.

dermatologist skin consultation

  • Lai gan ādas atūdeņošanās ir saistīta ar sliktu ūdens cirkulāciju ādā, Jums tomēr vajadzētu gādāt par apūdeņošanu, dienā izdzerot vismaz 1,5 litrus ūdens (ja vien Jūsu ārsts nav devis Jums citādus norādījumus).
  • Mēģiniet uzturēt veselīgu gaisotni iekštelpās, izvairoties no pārkarsētām vai pārmērīgi atdzesētām telpām, kas pastiprina iztvaikošanu. Svarīgi arī vienmēr izvēlēties neagresīvus tīrīšanas līdzekļus un ādas kopšanas produktus.
  • Izmantojiet apūdeņošanu atjaunojošus un nepieciešamības gadījumā ieeļļojošus (superfatting) attīrīšanas produktus (pieniņu, krēmu, balzamu, ziežu un eļļu veidā atkarībā no sausās vietas un tās sausuma pakāpes).

 

Mērķis ir samazināt ūdens iztvaikošanu, uzturēt pietiekamu ūdens daudzumu epidermā un atjaunot bojāto ādas aizsargbarjeru.

Woman doing sport

Uz Jūsu sejas un ķermeņa lietojiet produktus ar atbilstošu pH līmeni, kas nesatur agresīvas virsmaktīvas vielas, piemēram, sindetus (sintētiskos mazgāšanas līdzekļus) bez ziepēm vai mīkstinošu attīrošo balzamu.

Woman washing her face with water

Divas reizes dienā pēc mazgāšanās atcerieties vienmēr uzklāt apūdeņojošu mīkstinošo līdzekli, lai atjaunotu ādas aizsargbarjeru un mazinātu savilkuma sajūtu.

Aizsargājiet sevi, lai Jums gaidāma intensīva aukstuma vai ultravioletā starojuma iedarbība. Atcerieties apūdeņot savu ādu pēc baseina apmeklējuma, lai ierobežotu hlora sausējošo iedarbību.

Bioderma - woman applying cream on the face